Socialno podjetništvo pod novim ministrstvom

Kot trdijo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in druge možnosti, je socialno podjetništvo z letošnjim letom prišlo v pristojnost Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Pojem socialnega podjetništva je med novejšimi, a se je koncept takšnega poslovanja pri nas hitro uveljavil in je že malokdo, ki ga ne pozna. V uradni evidenci je bilo proti konci leta 2014 registriranih kar 62 socialnih podjetij. V Sloveniji socialno podjetništvo sodi med prednostna področja države, saj pomaga gospodarstvu z novimi delovnimi mesti in prenašanjem znanja. Država bo spodbujala ustanavljanje rast in razvoj socialnih podjetij ter krepitev njihove mreže, z namenom pridobivanja družbenega dobička. Poudarek bo tudi na inovativnosti poslovanja.

Razlika med socialnim in navadnim podjetjem je v njihovih motivih. Pri prvem je motiv pomoč pri družbenih, ekonomskih in ekoloških problemih. Skratka njegov namen ni ustvarjanje čim večjega dobička, temveč ustvarjanje delovnih mest, opravljanje družbeno koristnih dejavnosti, a vse to po tržnem delovanju, kar pomeni, da na trg vstopijo na enak način kot navadna podjetja, vendar nato dobička ne delijo med lastnike, ampak ga investirajo nazaj v podjetje. Velik poudarek je tudi na spodbujanju sodelovanja in prostovoljnem delu med ljudmi.

Socialno podjetje lahko ustanovijo nepridobitne pravne osebe. To so društva, zavodi, ustanove, gospodarske družbe ter zadruge. Njihov namen ustanovitve ne sme biti pridobivanje dobička in deljenje premoženja. Država ima kar nekaj inštrumentov, s katerimi pomaga pri spodbujanju socialnega podjetništva in tudi merjenju uspeha izboljšanja zaposlitvenih možnosti, pridobivanja sposobnosti, znanj, veščin in splošnemu družbenemu prispevku. Več si lahko preberete na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Leave a Reply