Kaj pravzaprav je pavšalna obdavčitev?

Samostojni podjetniki dostikrat razmišljajo o tem, ali bi bila za njih bolj primerna pavšalna obdavčitev. Gre za obdavčitev, pri kateri višina davka raste sorazmerno z rastjo prihodkov, v veljavo pa je stopila leta 2013, z nekaterimi spremembami pa je bila uveljavljena leta 2015.

Predvideva:

  • da lahko vsi s.p.-jevci (oziroma pravne osebe), ki v koledarskem letu dosežejo do 50.000 evrov prihodkov in se odločijo za obdavčitev po normiranih dohodkih, v tem letu uveljavljajo 80 odstotne normirane odhodke;
  • da se ta znesek dvigne do 100.000 evrov prihodkov, če je lastnik družbe obvezno socialno zavarovan oz. ima stalno zaposlenega vsaj 1 sodelavca;

Ne glede na izbiro načina obdavčitve pa morajo podjetja (pravne osebe, razen s.p.!) še vedno voditi dvostavno knjigovodstvo ter posredovati AJPES-u vse izkaze za državno statistiko. Enako se sicer priporoča tudi s.p.-jevcem, čeprav to zanje ni obvezno, a jim lahko pomaga pri javnih naročilih, razpisih, posojilih, kreditih…

Ne glede na to, da imeti računovodstvo za s.p. torej ni obvezno, pa se vseeno priporoča. Z računovodjo podjetje namreč pridobi pomočnika, svetovalca, ki se na to področje dobro spozna. Pri izbiri pavšalne obdavčitve tako lahko s.p. na koncu konča tako, da mora plačati davek, čemur bi se s pomočjo dobrega računovodstva podjetje lahko zlahka izognilo!

Leave a Reply