Razlike med osebnimi, kapitalskimi družbami in samostojnim podjetnikom – ODGOVORNOST

Ko se nekdo odloči, da bo postal podjetnik mora razmisliti kakšna organizacijska oblika je zanj najbolj primerna. V prejšnji objavi z naslovom Razlike med osebnimi, kapitalskimi družbami in samostojnim podjetnikom – USTANOVITEV smo povzeli nekaj lastnosti ustanovitev različnih organizacijskih oblik. Tokrat pa vam bomo predstavili ključne razlike v odgovornosti ustanoviteljev različnih organizacijskih oblik.

Pri izbiri organizacijske oblike se morate vprašati:

  • Katera organizacijska oblika je najbolj primerna zame?
  • Katero je najlažje oz. najhitreje ustanoviti in kako?
  • Katero je najlažje zapreti, če mi slučajno ne uspe?
  • Pri kateri organizacijski obliki bom prihranil največ denarja s področja plačevanja davkov?

Vse družbe kot pravne osebe odgovarjajo za obveznosti same s svojim lastnim premoženjem.

Osebne družbe in družbenikova odgovornost

Družbeniki osebnih družb za obveznosti družbe odgovarjajo z vsem svojim osebnim premoženjem. Posamezen družbenik odgovarja za obveznosti družbe v sorazmerju z njegovim deležem. V kolikor družbenik na novo vstopi v družbo, prav tako odgovarja z vsem svojim premoženjem – tudi za obveznosti, nastale pred njegovim prihodom. Prav zaradi osebne odgovornosti vseh družbenikov so osebne družbe primerne predvsem za družbenike z veliko medsebojnega zaupanja.

Pri komanditni družbi komplementaji za obveznosti družbe odgovarjajo z vsem svojim premoženjem, komanditisti pa odgovarjajo samo do vrednosti vložka, ki so ga vložiti v družbo.

Kapitalske družbe in družbenikova odgovornost

Družbeniki kapitalskih družb za obveznosti družbe ne odgovarjajo s svojim premoženjem. Družbenikovo obveznost do družbe predstavlja zgolj vložek, ki kot ustanovni kapital predstavlja premoženje družbe. S tem vložkom družbenik odgovarja za svoje obveznosti.

V kolikor gre za primer, ko družbeniki družbo uporabijo ali zlorabijo, da bi z njo dosegli cilje, ki so po zakonu nedopustni, se spregleda veljavna pravila odgovornosti in tako družbeniki odgovarjajo z vsem svojim premoženjem.

Samostojni podjetnik in njegova odgovornost

Samostojni podjetnik, za razliko od družb, na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost kot fizična oseba, zato za obveznosti iz poslovanja odgovarja s svojim lastnim, osebnim premoženjem – samostojno in neposredno.

Podjetnik odgovarja za obveznosti tudi, če je poslovno ali kako drugače ločil svoje zasebno premoženje od premoženja svojega podjetja. Pri tem je potrebno izpostaviti, da je tveganje pri tej obliki podjetja največje, saj lahko podjetnik izgubi vse, v najslabšem primeru tudi svojo stanovanjsko hišo.

Vir:

D. Cvetan. 2009. Davčno optimalna pravna oblika družbe za podjetnike. Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta. Diplomsko delo.

Leave a Reply