Razlike med osebnimi, kapitalskimi družbami in samostojnim podjetnikom – POSLOVANJE

Tokrat se bomo posvetili razlikam med osebnimi, kapitalskimi družbami in samostojnim podjetnikom, ki nastanejo pri poslovanju.

Osebne družbe in poslovanje

Posle osebnih družb so dolžni voditi vsi družbeniki hkrati, vendar se lahko vodenje poslov z družbeno pogodbo prenese na enega ali več družbenikov. Vsak družbenik je upravičen zastopati družbo in brez soglasja drugih družbenikov ne more prosto razpolagati s svojim deležem.

Posle k.d. vodijo samo komplementarji (razen če ni drugače določeno z družbeno pogodbo).

Posle d.n.o. pa vsi družbeniki.

Kapitalske družbe in poslovanje

Kapitalske družbe vodi in zastopa poslovodstvo. Funkcijo poslovodstva lahko opravlja ena ali več oseb.

D.o.o. ima lahko nadzorni svet, vendar ta ni obvezen.

D.d. lahko izbira med enotirnim ali dvotirnim sistemom upravljanja družbe. Razlika med enotirnim in dvotirnim sistemom je v tem, da ima družba v dvotirnem sistemu dva organa upravljanja (uprava in nadzorni svet), v enotirnem sistemu pa družbo vodi upravni odbor.

V vseh družbah družbeniki odločajo o vseh vprašanjih upravljanja družbe s sprejemanjem sklepov. Omenjeni sklepi se sprejemajo na skupščini družbenikov ali pa se sprejemajo s pisnimi izjavami. Družbeniki se na skupščini (ali s pisnimi izjavami) odločajo o sprejetju letne bilance stanja iz izkaza poslovnega izida, razdelitvi letnega dobička, postavitvi in odpoklicu poslovodij, itd.

Denar na računu

Pravne osebe poslujejo preko transakcijskega računa in vsi dvigi morajo biti povezani z dejavnostjo, saj družbenik ne more prosto razpolagati z denarjem na računu. Po drugi strani pa s.p. lahko prosto razpolaga z denarjem na računu, kar pomeni, da lahko dviguje denar tako za potrebe podjetja, kot tudi za lastne potrebe. Prav tako s.p.-ju, za razliko od družb ni potrebno dnevno polagati gotovine na transakcijski račun, temveč jo lahko takoj porabi za lastne potrebe.

Poslovne knjige

Vse družbe, z izjemo s.p., morajo voditi poslovne knjige po sistemu dvostavnega knjigovodstva. S.p. lahko vodi poslovne knjige po sistemu enostavnega ali dvostavnega knjigovodstva ali pa mu sploh ni potrebno voditi poslovnih knjig, „če izpolnjuje v 4. odst. 73. člena Zakona o gospodarskih družbah naštete pogoje o prihodkih iz dejavnosti, o zaposlenih delavcih in o načinu preteklega ugotavljanja davčne osnove, ki jih zakon, ki ureja dohodnino, določa za zavezance za davek od dohodka iz dejavnosti, ki lahko pri ugotavljanju davčne osnove zahtevajo upoštevanje normiranih odhodkov.” (D. Cvetan, 2009)

Za konec

Kapitalske družbe imajo na trgu večji ugled kot osebne družbe in samostojni podjetnik, zato lahko lažje pridobivajo kredite pri bankah in so bolj primerne za prijavo na razpise ter opravljanje večjih in bolj donosnih poslov.

Vir:

D. Cvetan. 2009. Davčno optimalna pravna oblika družbe za podjetnike. Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta. Diplomsko delo.

Leave a Reply